Rozliczenie podatkowe za 2023 rok na druku PIT 37 jest składane przed podatników do 30 kwietnia 2024 roku niezależnie od formy (formularz papierowy lub PIT 37 online).
Dlaczego warto wybrać rozliczenie PIT 37 2024 online?
Wielu podatników przekonało się o zaletach PITów składanych przez internet.
Korzystając z dobrego programu PIT wypełnienie deklaracji PIT 37 zajmie nam zaledwie kilka minut. Dodatkowo możemy zająć się tym w dogodnym dla nas czasie, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni godzinami pracy urzędu skarbowego.
Rozliczenia PIT 37 online dokonamy także w dni wolne od pracy – system e-Deklaracje jest dostępny przez całą dobę 7 dni w tygodniu.
Rozliczenie PIT 37 online minimalizuje ryzyko błędów, które często popełniane są przy wypełnianiu papierowych formularzy. Już na początku program PIT dobierze aktualnie obowiązującą wersję druku PIT-37, a w trakcie wypełniania PIT 37 online zasygnalizuje konieczność uzupełnienia wszystkich wymaganych pól formularza. Dodatkowo zasugeruje właściwy wybór identyfikatora podatkowego (NIP albo PESEL).
Program do rozliczania PIT na podstawie wprowadzonych danych samodzielnie dokona obliczenia należnego podatku. Dodatkowo poprawnie odliczy przysługujące ulgi podatkowe, dołączy do zeznania PIT 37 online wszystkie potrzebne załączniki oraz pomoże przekazać 1% naszego podatku dla wybranej OPP. Dzięki tym funkcjom programu PIT rozliczenie online PIT 37 przebiega bezbłędnie i sprawnie.
Wstępnie wypełnione zeznanie PIT 37 PFR
Decydując się na rozliczenie PIT 37 2023 online, możemy skorzystać z usługi PFR, przygotowanej przez resort finansów.
PFR oznacza wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Usługa jest skierowana do podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT 37 i PIT 38. Do sporządzenia wstępnie wypełnionego zeznania niezbędne są dane wymagane przez administrację podatkową, w tym informacje wpisywane w trakcie wypełniania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A.
Usługa PFR dostępna będzie po 15 marca, kiedy do urzędów skarbowych dotrą wszelkie potrzebne informacje. Dzięki nim urzędnicy skarbowi mogą przygotować wstępnie wypełnione zeznania.
Formularz PRF PIT37 sporządzany jest na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A.
PFR jest propozycją rozliczenia rocznego, z której podatnik nie musi skorzystać. W przypadku, gdy podatnik zdecyduje się skorzystać z usługi PFR, ułatwi mu to rozliczenie PIT 37 online, ale nie zwolni go z obowiązku sprawdzenie poprawności danych wykazanych w zeznaniu. Udostępnione wstępnie zeznanie jest edytowalne i można je modyfikować, a także odliczać przysługujące ulgi podatkowe - np. prorodzinną, z tytułu korzystania z sieci internetowej czy ulgę rehabilitacyjną.
W trakcie wypełniania PIT online można podać KRS organizacji pożytku publicznego i przekazać jej 1% naszego podatku wynikającego z rozliczenia PIT 37.
Wysłanie deklaracji PIT 37 online
Wypełnioną deklarację podatkową należy podpisać i wysłać do systemu e-Deklaracje. Deklaracja jest ważna jedynie z podpisem podatnika. W przypadku PIT 37 online za podpis uważa się zestaw danych identyfikujących podatnika, jakimi są:
- pesel lub NIP,
- imię,
- nazwisko,
- data urodzenia,
- kwota przychodu wykazana w dowolnej deklaracji złożonej w poprzednim roku. Nieistotne jest przy tym, w jakiej formie złożone było zeznanie. Jeśli nie składaliśmy żadnej deklaracji, należy wpisać zero (0).
Deklarację PIT 37 online możemy wysłać do urzędu skarbowego online jednym kliknięciem. System e-Deklaracje przyjmie nasze zeznanie, jeśli nie pojawi się błąd. W takim przypadku otrzymamy komunikat z kodem błędu. Błąd należy usunąć i ponownie wysłać PIT 37 online.
Dowodem złożenia zeznania PIT-37 online jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) generowane po poprawnym wysłaniu PIT online i przyjęciu PITu przez system e-Deklaracje.