e-Deklaracje PIT w 2024

Szybko. Bezpiecznie. Bezpłatnie.

Proste rozliczenie PIT oraz ulg podatkowych

Tylko samodzielne rozliczenie daje Ci całkowitą kontrolę i gwarancję, że rozliczysz się poprawnie i z uwzględnieniem należnych Ci ulg i odliczeń.

W sytuacji gdy rozliczenia dokonuje za Ciebie Urząd Skarbowy może nie dokonać wszystkich odliczeń i nie uwzględnić przysługujących Ci ulg, albowiem nie posiada stosownych informacji.

Bezpieczne rozliczenia podatkowe e-Deklaracje?

Do rozliczania PIT w formie elektronicznej zachęca Ministerstwo Finansów. Jeśli zdecydujemy się na e-Deklaracje, otrzymamy pomoc na każdym etapie rozliczenia i uzyskamy zabezpieczenie przesyłanych przez nas danych.

System e-Deklaracje

Ministerstwo Finansów RP w ramach systemu e-Podatki stworzyło system e-Deklaracje, który umożliwia podatnikom szybkie i bezbłędne wypełnianie formularzy PIT oraz składanie zeznań podatkowych online.

W celu wypełnienia e-Deklaracji należy pobrać program ze strony Ministerstwa Finansów (e-Deklaracje download), albo rozliczyć e-Deklaracje z innym programem PIT, który jest dostępny w internecie.

Jakie e-Deklaracje 2023 możemy wysłać

E-Deklaracje możemy rozliczać już od 2008 roku, jednak początkowo mogliśmy składać tylko formularze dotyczące rozliczenia PIT 37. Obecnie e-Deklaracje 2023 to szeroka gama formularzy PIT online. Dzięki kompatybilnemu programowi PIT możemy wypełniać i przesyłać do urzędu skarbowego najbardziej popularne formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 i wszelkie związane z nimi załączniki oraz korekty zeznań podatkowych.

Sposób zabezpieczenia e-Deklaracji PL

Niektórzy podatnicy obawiają się, że e-Deklaracje online nie gwarantują bezpieczeństwa danych użytkowników. Ministerstwo Finansów zapewnia, że system e-Deklaracje PIT jest bezpieczny. E-deklaracja, która jest wysyłana online do urzędu skarbowego, musi posiadać podpis elektroniczny. Obecnie osoby fizyczne nie muszą stosować kwalifikowanego podpisu elektronicznego z certyfikatem. W tym przypadku zastosowany został podpis, który jest oparty na unikatowych danych podatnika. W ich skład wchodzi: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP lub PESEL oraz kwota przychodu wykazana w dowolnym rocznym zeznaniu podatkowym składanym w poprzednim roku. Te same dane służą do ustalenia tożsamości podatnika, który korzysta z systemu e-Deklaracje, w celu wypełniania PIT online m.in. do pobierania formularzy, wysyłki online czy korekty zeznań.

W komunikacji pomiędzy podatnikami wysyłającymi zeznania przez internet a systemem e-Deklaracje, wykorzystywany jest szyfrowany kanał, który uniemożliwia podsłuch transmisji danych. Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom informację, w jaki sposób można zweryfikować dane przesłane w trakcie wypełniania PITu online.

Dlaczego warto rozliczyć PIT elektronicznie?

Z każdym rokiem rośnie ilość deklaracji PIT online. Do końca roku 2023 do systemu e -Deklaracje złożono ponad 162 miliony wniosków PIT w formie elektronicznej. Podatnicy przekonują się o zaletach takiej formy rozliczeń z Administracją Podatkową. Dodatkowo zakres e-Deklaracji znacznie się powiększył.

Dostęp do e-Deklaracji jest bardzo prosty. Korzystając z internetu na komputerze, laptopie czy smartfonie łatwo znajdziemy program do rozliczania PIT online. Dzięki niemu w łatwy sposób wypełnimy i wyślemy formularze podatkowe.

Samo wypełnienie druku PIT w systemie e-Deklaracje jest proste, ponieważ program krok po kroku prowadzi przez poszczególne etapy rozliczenia, wykonując przy tym poprawnie wszystkie obliczenia.

Musimy oczywiście zgromadzić wcześniej dokumenty potrzebne do prawidłowego uzupełnienia wymaganych danych: dane osobowe, identyfikator, informacje o przychodach w roku podatkowym, dane wymagane przy korzystaniu z ulg i odliczeń podatkowych.

W kolejnym kroku przesyłamy online wypełnioną e-Deklaracje do urzędu skarbowego. Wysyłając e-Deklaracje 2023 należy pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, jako dowód złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Panel dostępności

dla osób niepełnosprawnych

Wielkość tekstu: A A A
Kontrast serwisu: A A A A